The Nanoray Light 18i iSeries badminton racket is developed in Japan and made in China. This is a new and technologically advanced racquet which delivers fast handling and high repulsion, responding to high-speed rallies with lightning fast movement.
The aero-box frame helps minimizing air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. Great potential as an all-round and perfect racket for double players as it's easy to maneuver due to its weight and length.
| Yonex Nanoray Light 18i Specifications | |
| Frame Material | H.M. Full Graphite |
| Shaft Material | H.M. Full Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 75g +/- 2 (5U-G5) |
| Length | 665mm +/- 2 |
| Max Tension | 30 lbs |
| Balance Point | 300mm +/- 5 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Color | Black |
| Made in | China |
| Special Features |
|
Isometric |
| Aero-box Frame Aerodynamic contouring of the top of the frame minimizes air resistance so air flows faster across the curved surface during the swing, accelerating head speed and transferring more speed and power into hits. this construction tapers into the YONEX Box Shape midway through the frame for high stability, low-torque performance and more accuracy. |
|
Built-in T-joint |
|
Control Support Cap |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | H.M. Full Graphite |
| Shaft | H.M. Full Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 75g +/- 2 (5U-G5) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 665mm +/- 2 |
| Balance Point | 300mm +/- 5 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.15 mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isometric; Aero-box Frame; Built-in T-joint; Control Support Cap |
I bought 2 badminton racquets. An Apacs Feather Weight 55 and an Apacs Blend Duo 88 Gold Badminton Racket and they look soooooooo much better in person. I ordered these badminton racquets on the 27th of December and I got them on the 31st. And they were in perfect condition. I'm in LOVE with them ...READ MORE...»
Kyra De Asis , Bergenfield


























