Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs N Force III racket is designed to give you faster sharper smashes and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
| Apacs N Force III Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite, Quad Voltaic, Aero+Box, Compact Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite, Extra Slim Shaft |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 295mm +/- 3 (Slight Head Heavy) |
| Grommet: | 76 |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi Modulus Graphite | The HMG is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance and to produce a high repulsion power. |
| Compact Quad Voltaic | The frame has been made smaller to maintain the fast swing demanded by advanced players. By reducing the drag caused by air resistance, racquet handling speed is increased. Strengthened at 10, 2 , 5 and 7 o'clock area of the head, the racquet is designed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
| Compact Frame | Provides fast swing and head-heavy balance. The frame has been made smaller to maintain the fast swing demanded by advanced players. By reducing the drag caused by air resistance, the head-heavy feeling is reduced and racquet handling speed is increased. |
| Extra Slim Shaft | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, aerodynamic shaft, created for a stronger and more intense shot. |
| Infused Grommet |
Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. Note : Infused Grommet may vary in color eg. Yellow/Orange |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite, Quad Voltaic, Aero+Box, Compact Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite, Extra Slim Shaft |
| Flex | Medium |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G1) |
| Max Tension | 38 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 295mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.45mm |
| Color | Navy Blue |
| Special Features | ISO Head; Hi Modulus Graphite; Quad Voltaic; New Grommet System; Aero+Box Frame; Compact Frame; Extra Slim Shaft; Infused Grommet |
I am from Texas, US and have been searching every site for the past couple of weeks for some good deals on rackets. My friends from the badminton club suggested me this site to. I ordered 4 rackets (installed new strings), some grips, and a bag 3 days ago. At every point of time from the day my o ...READ MORE...»