Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Flex Power Cyclone 21 returns with new features and is an affordably priced badminton racket that cleverly delivers exceptional performance. Despite its price, the racket excels through the following features.
| Flex Power Cyclone 21 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Slim Aero Box Frame |
| Shaft Material: |
High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (8.5) |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | Vertical 30lbs, Horizontal 33lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 (Even-Balanced) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Light Purple Light Blue Matte |
| Special Features | |
| Slim Shaft | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
| Slim Aero Box Frame | Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. |
| Ultra HMG | The Ultra HMG is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance and to produce a high repulsion power. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Slim Aero Box Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (8.5) |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | Vertical 30lbs, Horizontal 33lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 285mm +/- 3 (Even-Balanced) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 6.9mm |
| Color | Light Purple Light Blue Matte |
| Special Features | Slim Shaft ; Slim Aero Box Frame; Ultra HMG; 76 Grommets system; |
I purchased 3 badminton racquets, as well as shirt, socks and extra racquet handle overgrips. Th e order process went very smoothly. All items were exactly as I expected, efficiently packaged, in good quality and condition, and arrived even faster than promised, which was a very pleasant surprise ...READ MORE...»