Brand: Apacs
Product Code: Buy1free1 Tweet 8000 Int Grey 3U
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
Product Code: Buy1free1 Tweet 8000 Int Grey 3U
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
US$199.80
US$143.90
You save US$55.90 (28%)
*Buy this racket and get a Flex Power Badminton Racket absolutely FREE!
The Apacs Tweet 8000 International Grey Badminton Racket is designed for advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
- Apacs Tweet 8000 International is designed for attacking / offensive players.
- The racket has a built-in Graphite T-Throat that:
- Minimize racket torsion
- Maximise Frame and Shaft Stability
- Enhanced attacking power
- Increase shuttlecock velocity
- Improve accuracy of shuttle direction
- The EVA Foam Construction at the racket head
- Absorb Vibration
- Strengthen the frame
- Solid and Comfortable Feels
- The Japan Toray Hi-Modulous Graphite Frame is much stronger and Maximum Tension can go up to 38lbs.
- It provide a super stable frame during the powerful smash.
- It’s a racket with head heavy frame (for attacking purpose). It provides the power to smash hard plus good control and to defend smashes.
- Playing Style: Offensive 70%; Defensive 30%
| APACS Tweet 8000 International Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japan HM Graphite + Nano Technology |
| Shaft Material: | 40T Japan HM Graphite + Nano Technology |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Super Slim Shaft + 40T HMG Stiff Shaft and excellent energy transfer during impact. Super Slim Shaft (6.7mm) Aero-Dynamic design with low wind resistance. |
|
EVA Foam Construction Improved overall racket stability, comfort and feel. |
|
Build-In Graphite T-Throat Enhance stability and power of the racket. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan HM Graphite + Nano Technology |
| Shaft | 40T Japan HM Graphite + Nano Technology |
| Flex | Stiff |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Special Features | Isomectric head frame; Super Slim Shaft; EVA Foam Construction; Build-In Graphite T-Throat; |
What People Are Saying...
Purchase review
I am very much satisfied with the purchase made from badmintonbay.c om. I am overwhelmed with the standard of customer service provided by them and appreciate the Whatsapp messaging too. Although it took a long time for my shipment due to COVID-19 which was not in their hands, i am really happy w ...READ MORE...»
Romieo Chembakassery , Mississauga








