Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
ArcSaber racquet is designed to store up energy during the shot, allowing you to attack with pinpoint accuracy. For players seeking a higher lever of control.
Nanoair Spring creates more powerful hit and combine with Aero shape frame design reduce wind resistance creates a quicker powerful swing.
| Yonex ArcSaber D18 Specifications | |
| Frame Material: | Full Carbon Graphite + NanoAir Spring + Aero Frame |
| Shaft Material: | Full Carbon Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 24lbs |
| Balance: | Even Balance |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | White / Orange |
*Made in Taiwan
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| NanoAir Spring | Nanoair Spring in the resin binds the carbon fibres so that nanoscale air bubbles in the material help the racquet to flex and bend as in a spring. the result is a better transfer of energy from string-bed to shuttle for a more powerful hit. |
| Aero Frame | Decreases air resistance and realizes a quicker swing. |
| Control Supprt Cap | The control support cap provides an 88% wider flat surface compared with an ordinary racquet for easier gripping, fast follow-through and the sharpest maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Full Carbon Graphite + NanoAir Spring + Aero Frame |
| Shaft | Full Carbon Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G5) |
| Max Tension | 24 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | Even Balance |
| Grommets | 72 |
| Color | White / Orange |
| Special Features | Isomectric head frame; NanoAir Spring; Full Carbon Graphite; Aero Frame; Control Support Cap; |
Dealing with badminton bay has always been excellent. Always get the product I'm looking for and it ships to Australia within a week. Very happy, thank you."