Introducing the remarkable Felet Woven 888 Pro – an exceptional addition to Felet's prestigious collection of premium rackets.
This racket is designed to enhance your badminton experience with its advanced technology and exceptional performance.
Harnessing the power of Felet's renowned Woven technology, this racket showcases a meticulously woven carbon shaft, ensuring exceptional strength and durability.
This badminton racket is suitable for anyone who wants to experience revolutionary control and power.
| Felet Woven 888 Pro Specifications | |
| Frame Material: | Woven technology + 40-Tonne Japan Hot Melt Graphite + Box Frame + Aero Dynamic |
| Shaft Material: | Full woven shaft + Nano Booster Tube Shaft |
| Flex: | Medium stiff |
| Weight: | 87g +/- 2 (3U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
38 lbs |
| Balance: | 295mm +/-3 (Slightly head heavy) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Black/Gold |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28 lbs
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Reinforced Structure Frame |
|
| Woven Technology Woven built carbon shaft creates a strong and highly durable racket, even after multiple stringing, resulting in more stable and more efficient in impact control. |
|
|
COMBI : Box Frame + Aero Dynamic (High Speed) |
|
| Nano Booster Tube Shaft Nano Carbon is one of the successful material FELET has devoted in developing and utilizing in recent years via the Vacuum Supersonic Dispersing Technique to make Nano Carbon highly dynamic. Hence, making the whole racket body more durable and the racket head to be able to withstand much higher tension. |
|
|
76 Grommets System |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Woven technology + 40-Tonne Japan Hot Melt Graphite + Box Frame + Aero Dynamic |
| Shaft | Full woven shaft + Nano Booster Tube Shaft |
| Flex | Medium stiff |
| Weight | 87g +/- 2 (3U-G1) |
| Max Tension | 38 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/-3 (Slightly head heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Black/Gold |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Woven Technology; COMBI : Box Frame + Aero Dynamic (High Speed); Nano Booster Tube Shaft; 76 Grommets System; |
Delivery is fast, product is what stated on description. I did recommend this website to a few of my friends and they made purchases too. Although it's weird, me myself and my friends are Malaysians and we are buying racket from Malaysia being delivered to US. All in all, great service and gre ...READ MORE...»
Tengsong Ng , United States
































