Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The round-shape head with box-shape frame cross section gives Carbonex a unique and solid feeling. For players who seek a solid feel from the strings at impact.
At impact, Elastic Ti resists deformation, stretching then recovering its shape quickly to launch accurate shots with the full energy of the swing.
| Yonex Carbonex 21 SP Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Oval Head + Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G4) |
| Length: | 665mm |
| Max Tension: | 21lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | Black / Red |
*Made in Japan
| Special Features | |
| Solid Feel Core | The built-in solid feel core cuts harmful miscellaneous vibration at impact. |
| Box Frame | Realizes a solid feel at impact. |
| Built-in T-Joint | Moulded deep into the layers of graphite where the frame connects with the shaft, the YONEX Built-in T-Joint creates a durable and high-strength one-piece frame that is torque-free. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Oval Head + Box Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Stiff |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G4) |
| Max Tension | 21 lbs |
| Length | 665mm |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Color | Black / Red |
| Special Features | Solid Feel Core; Box Frame; Built-in T-Joint; |
Fantastic grips,absolute best at this price. Kills more expensive, fancy name ones as well. 7 day delivery to Australia. Have used Badminton Bay many times in the past for equipment. Never had a bad experience with any of my orders"