Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Yonex Carbonex 21 Special is a classic badminton racket from Yonex's Carbonex series still in production since 1970's.
Feel the difference playing with this heavy but sturdy racket our fathers used to play with in the old days. Some of our players are still loving it till this day.
The round-shape head with box-shape frame cross section gives Carbonex a unique and solid feeling. For players who seek a solid feel from the strings at impact.
A solid feel for great handling and a smooth swing.
| Yonex Carbonex 21 Special Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Oval Head + Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 94g +/- 2 (2U-G5) |
| Length: | 665mm |
| Max Tension: | 22lbs |
| Balance: | 288mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | Black |
*Made in Japan
| Special Features | |
| Solid Feel Core | The built-in solid feel core cuts harmful miscellaneous vibration at impact. |
| Box Frame | Realizes a solid feel at impact. |
| Built-in T-Joint | Moulded deep into the layers of graphite where the frame connects with the shaft, the YONEX Built-in T-Joint creates a durable and high-strength one-piece frame that is torque-free. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Oval Head + Box Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 94g +/- 2 (2U-G5) |
| Max Tension | 22 lbs |
| Length | 665mm |
| Balance Point | 288mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Color | Black |
| Special Features | Solid Feel Core; Box Frame; Built-in T-Joint; |
I posted about the Grommet in APACS NANO FUSION 722 was incorrect, but after doing some research it is the way it is supposed to be. I take that comment back!! Badminton Bay is a very professional company, they followed up with me, I sent them pictures and found out that the grommets are differen ...READ MORE...»