Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Yonex Muscle Power 22 Limited edition comes in Full Graphite construction.
Muscle Power racket series have frame grommet design that locates the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. This construction creates total unity of the string and frame through closer and tighter contact. The Muscle Power frame gives you high repulsion power and sharp shots.
| Yonex Muscle Power 22 Limited Specifications | |
| Frame Meterial: | Full Graphite + Muscle Power |
| Shaft Material: | Full Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 24lbs |
| Balance: | 300mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | Red / White |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Muscle Power Frame | Muscle Power locates the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. This construction creates total unity of the string and frame through closer and tighter contact. |
| Full Graphite | Full Graphite construction makes the racket ligher and stronger than conventional aluminium frame. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Full Graphite + Muscle Power |
| Shaft | Full Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G5) |
| Max Tension | 24 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 300mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Color | Red / White |
| Special Features | Isomectric head frame; Muscle Power Frame; Full Graphite; |
I must say I was reluctant to play badminton with other than Yonex rackets. But when I used the Apacs rackets ( Nano Fusion 722 and Featherweight X Special ) which I ordered from badmintonbay I am really happy with the rackets and they are as good as Yonex rackets if not better. The shipment, del ...READ MORE...»