Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Lethal 6 racket is the latest Lethal series racket.
| APACS Lethal 6 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Power - Speed Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 82 +/- 1g (5U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 285 +/- 5mm |
| Grommet: | 76 |
| Color | White Black Red |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi Modulus Graphite |
The Hi Modulus Graphite is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance. |
| Power - Speed Frame | The Power - Speed Frame provides smaller flat surface compared with an ordinary racket for better speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Power - Speed Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 82 +/- 1g (5U-G2) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285 +/- 5mm |
| Grommets | 76 |
| Color | White Black Red |
| Special Features | Isometric head frame; 76 Grommets system; Hi Modulus Graphite; Power - Speed Frame |
First time I ever bought from a country other than the U.S. The racket came on the earliest time it was expected to and the customer service was top tier. They kept in touch during the racket delivery and right after. Would buy from Badminton Bay again if I had to. 11/10 business. For the racket ...READ MORE...»