- Apacs Blizzard 1000 badminton racket is built with the High Speed Frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit.
- This results in a fast swing-through and the quicker maneuverability.
- With its light body and slight head heavy balance, enables you to move the racket like a sword and to deliver a very fast and sharp execution.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power for hard hitter, as it will transfer power more effectively from the arm to the shuttle.
- The new Reinforced Structure Frame is adopted in the frame in order to make the frame Ultra High Strength & Stiffness.
- This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Blizzard 1000 5U Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 295mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | Red White |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Hexagon Throat The unique hexagon throat boosts the function of built-in T-Throat Graphite by up to two times, and reduces air resistance to provide consistent and stable shots. |
|
Slim Taper Shaft A unique shaft construction which tapers down from 7.2mm diameter at the top of the cap to 6.7mm at the T-Joint. This design raises the flex point of the shaft higher up towards the head, it gives the racquet greater power and a more precise shot. |
|
Fused grommets Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 295mm +/-3 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 6.9mm |
| Color | Red White |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; High Speed Frame; Hexagon Throat; Slim Taper Shaft; Fused grommet |
The purchasing experience with Badminton Bay was smooth from the point of order till the delivery. Mike sent the courier tracking details and also answered my queries promptly. The shipment arrived at my doorstep within a week.
The racquet is as per specifications and it's c ...READ MORE...»
Rajesh Shenoy , AU








