Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
| Apacs Blizzard 1200 5U Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Slim Aero Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Navy |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
|
Slim Aero Box Frame Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
Fused grommets Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Slim Aero Box Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.9mm |
| Color | Red Gold |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Slim Aero Box Frame; Fused grommet |
Awesome I love the rackets and I'm planning to get another one plus I'm encouraging my players to visit ur website and personally I'm getting orders on my own to get free shipping... hopefully soon I cld get good rates or free shipping deal"