Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
| Apacs Blizzard 1300 5U Compact Frame Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Compact Frame + Slim Aero Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Colour: | Black |
| Special Features | |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
|
|
Compact Frame
|
|
|
Slim Aero Box Frame Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
|
Slim Shaft
|
|
|
Fused Grommets Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite +Compact Frame + Slim Aero Box Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 295mm +/-3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Compact Frame; Slim Aero Box Frame; Slim Shaft; Fused grommet |
This is not the first time buying from badminton bay, service are always great and delivery to Australia is always on schedule. I got 4 different racquets last time to help me finding what is most suitable for my playing style. Well done guys."