Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
| Apacs Blizzard 1500 5U Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Slim Box Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | White Blue |
| Special Features | |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
|
|
Slim Box Frame
|
|
|
Taper Shaft
|
|
|
Fused grommets Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Slim Box Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.3mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Slim Box Frame; Taper Shaft; Fused grommet |
I started badminton not too long ago and a badminton member recommended me to Badminton Bay. Product Ordered: 2 Pieces Deal: Abroz Demon Blade 1000 Black Red Badminton Racket (5U) As a first time badminton player, the rackets were delivered from overseas from international Malaysia to the USA. Th ...READ MORE...»