- Apacs Blizzard 1600 badminton racket is built with the High Speed Frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit.
- This results in a fast swing-through and the quicker maneuverability.
- With its light body and slight head heavy balance, enables you to move the racket like a sword and to deliver a very fast and sharp execution.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power for hard hitter, as it will transfer power more effectively from the arm to the shuttle.
- The new Reinforced Structure Frame is adopted in the frame in order to make the frame Ultra High Strength & Stiffness.
- This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Blizzard 1600 5U Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 83g +/- 3 (5U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | White |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Hexagon Throat The unique hexagon throat boosts the function of built-in T-Throat Graphite by up to two times, and reduces air resistance to provide consistent and stable shots. |
|
Fused grommets Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 83g +/- 3 (5U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | White Pink |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; High Speed Frame; Hexagon Throat; Fused grommet |
I am very pleased with my 2 purchases recently placed to Badminton Bay. The quality of the merchandises matches the descriptions. One thing that I would like to see in the future is free shipping if purchase exceeds certain amount."
Quang Le , Fremont, CA. USA















