- Apacs Blizzard 2100 badminton racket is built with the High Speed Frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. This results in a fast swing-through and the quicker maneuverability.
- Blizzard 2100's "Quad Vortex Frame" (QVF) is designed to increase the Speed in your swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- With its light body and slight head heavy balance, enables you to move the racket like a sword and to deliver a very fast and sharp execution.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power for hard hitter, as it will transfer power more effectively from the arm to the shuttle.
- The new Reinforced Structure Frame is adopted in the frame in order to make the frame Ultra High Strength & Stiffness.
- This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Blizzard 2100 5U Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + High Speed Quad Vortex |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 317mm without overgrip 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | Silver Blue |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Reinforced Frame Structure The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
|
High Speed Quad Vortex Frame HSQVF Spiraling movement of air around whirlpool at 2, 4, 8 and 10 o'clock of frame to minimize air resistant results easier handling and faster swing. Combined with High Speed hexagon shape frame designed to reduce drag. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Graphite-Coated Handle To achieve weightlessness in racket's handle and higher durability of the racket, Graphite has been used to coat the top of wood handle. |
|
Hexagon Throat The unique hexagon throat boosts the function of built-in T-Throat Graphite by up to two times, and reduces air resistance to provide consistent and stable shots. |
|
Fused grommets Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + High Speed Quad Vortex |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 317mm without overgrip 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.2mm |
| Color | Silver Blue |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; High Speed Quad Vortex; High Speed Frame; Graphite-coated handle; Hexagon Throat; Fused grommets |
I don't play Badminton professionally but more for fun and social and Badminton Bay helped out heaps in choosing some rackets. They are Very quick in responding to emails and also very helpful with questions and customer service. This site offers a huge variety of items from grips, clothes, shoes ...READ MORE...»
Stuart , Brisbane








