- Apacs Blizzard 2200 badminton racket is built with the High Speed Frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. This results in a fast swing-through and the quicker maneuverability.
- Blizzard 2200's "Quad Vortex Frame" (QVF) is designed to increase the Speed in your swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- With its light body and slight head heavy balance, enables you to move the racket like a sword and to deliver a very fast and sharp execution.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power for hard hitter, as it will transfer power more effectively from the arm to the shuttle.
- The new Reinforced Structure Frame is adopted in the frame in order to make the frame Ultra High Strength & Stiffness.
- This racket is very well made and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Blizzard 2200 5U Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + High Speed Quad Vortex |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 317mm without overgrip 295mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Colour: | Silver Red |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Reinforced Frame Structure The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
|
High Speed Quad Vortex Frame HSQVF Spiraling movement of air around whirlpool at 2, 4, 8 and 10 o'clock of frame to minimize air resistant results easier handling and faster swing. Combined with High Speed hexagon shape frame designed to reduce drag. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Graphite-Coated Handle To achieve weightlessness in racket's handle and higher durability of the racket, Graphite has been used to coat the top of wood handle. |
|
Hexagon Throat The unique hexagon throat boosts the function of built-in T-Throat Graphite by up to two times, and reduces air resistance to provide consistent and stable shots. |
|
Fused grommets Gives the racket a trendy design at the same time produces slightly heavier head that provides extra kick on impact. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + High Speed Quad Vortex |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 83g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm |
| Balance Point | 317mm without overgrip 295mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.2mm |
| Color | Silver Blue |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; High Speed Quad Vortex; High Speed Frame; Graphite-coated handle; Hexagon Throat; Fused grommets |
Gday to all badminton bay staff, Sorry for the late feedback as we were so busy during this Christmas holiday. I have tried the racquets purchased last month and found they perfectly match my style and both feel solid and powerful. I would recommend you to my friends as you provide such satisfyin ...READ MORE...»
Zhanlu James Hou , Hobart







