Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Foray 70 racket is one of Apacs original series of innovative badminton rackets.
Foray 70 is a low air resistant racket designed to give you faster swings and is suitable for all-round and defensive playing styles. This racket is built with aero frame that reduces air resistance and promotes quick swing.
| APACS Foray 70 (4U) Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japan H.M. Graphite + Aero Frame |
| Shaft Material: | 24T Japan H.M. Graphite |
| Flex: | 8.5 ( Medium ) |
| Weight: | 84 +/- 2g (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 35 lbs |
| Balance: | 285 +/- 3mm (Even Balanced) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color | White/Red Matte |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Aero Frame |
Aero frame decreases air resistance with its rounded edge design that reduces air resistance, resulting in instant speed and quick maneuverability. |
| Graphite T-Throat | Strengthen frame and shaft stability, enhanced attacking power, increase shuttlecock velocity and improved accuracy of shuttlecock direction. |
| 76 Grommets System | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan H.M. Graphite + Aero Frame |
| Shaft | 24T Japan H.M. Graphite |
| Flex | 8.5 ( Medium ) |
| Weight | 84 +/- 2g (4U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 285 +/- 3mm (Even Balanced) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 6.9 mm |
| Color | White/Red Matte |
| Special Features | Isometric head frame; Reinforced Structure Frame; Aero Frame; Graphite T-Throat; 76 Grommets System; |
I posted about the Grommet in APACS NANO FUSION 722 was incorrect, but after doing some research it is the way it is supposed to be. I take that comment back!! Badminton Bay is a very professional company, they followed up with me, I sent them pictures and found out that the grommets are differen ...READ MORE...»