Apacs Imperial Pro Badminton Racket (4U-G2)
Apacs Imperial Pro is designed with pro players in mind. This racket's material are made to be more durable, together with its shape and design, it works very well with players who can handle heavier racket.
Quad Balance System with solid box surface at 3, 9 & 12 o'clock strengthens the frame and increases the sweetspot, providing solid and stiff feel. Wider aero-box surface at upper frame is for better agility and smashing power.
Its super slim shaft at 6.2mm creates faster, stronger and more intense shot.
The hexagon throat design reduces air resistance to provide consistent and stable shots and minimizes racket torsion at the same time maximizes frame and shaft stability.
This racket is suitable for intermediate to professional players.
| Apacs Imperial Pro Specifications | |
| Frame Material: | 40T Japan HM Graphite + Balance Quad System |
| Shaft Material: | 50T Japan HM Graphite + Super Slim Shaft 6.2mm + Hexagon Throat |
| Flex: | Medium Stiff (8.0) |
| Weight: | 86g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 38 lbs |
| Balance: | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 76 |
| Color: | Black |
| Special Features |
|
Isometric head frame |
|
76 Grommet Systems |
|
Quad Balance System Designed with solid box surface at 3, 9 & 12 o'clock strengthens the frame and increases the sweetspot, providing solid and stiff feel. Wider aero-box surface at upper frame is for better agility and smashing power. |
|
Reinforced Structure Frame |
|
Super Slim Shaft 6.2mm |
| Fused Grommets Provides the racket increased power and extra kick on impact with slightly heavier head, and at the same time gives it a trendy design. |
|
Hexagon Throat |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 40T Japan HM Graphite + Balance Quad System |
| Shaft | 50T Japan HM Graphite + Super Slim Shaft 6.2mm + Hexagon Throat |
| Flex | Medium Stiff (8.0) |
| Weight | 86g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.2mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isometric head frame; 76 Grommets system; Quad Balance System; Reinforced Structure Frame; Super Slim Shaft 6.2mm; Fused Grommets; Hexagon Throat; |
This is my first purchase from Badminton Bay, and my experience has been wonderful. I bought a pre-order Apacs Force II Max Dark Grey 4U. The wait time for its release was worth for the racket. The racket is just great! Also, I got an overgrip and a pair of socks as gifts from the seller. I highl ...READ MORE...»
Rahul , USA























