Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Lethal 60 II Badminton Racket is designed for advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability. This racket is suitable for intermediate to advanced players.
| APACS Lethal 60 II Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japan HM Graphite + Titanium Power Frame |
| Shaft Material: | 40T Japan HM Graphite |
| Flex: | Stiff (7.5) |
| Weight: | 86 +/- 2g (3U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 290mm +/-3 (Slightly Head Heavy) (Measured) |
| Grommet: | 76 |
| Color | Red/Black |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Armor Power |
The Armor Power System is designed to minimize the distortion and maximize control, enabling players to go to the next level of power and speed. |
| Aero Frame | Aero design at top of frame combining Armor Power decreases air resistance and combining wide body shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
| Box Frame | Box shape from 2, 10 o'clock and below creates a strong, solid and stable hitting feel on impact. |
| 76 Grommet System | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan HM Graphite + Titanium Power Frame |
| Shaft | 40T Japan HM Graphite |
| Flex | Stiff (7.5) |
| Weight | 86 +/- 2g (3U-G2) |
| Max Tension | 35 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/-3 (Slightly Head Heavy) (Measured) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.5mm |
| Color | Red/Black |
| Special Features | Isometric head frame; Armor Power; Aero Frame; Box Frame; 76 Grommet System |
I would like to thank the staff of badmintonbay especially to Ms. Jo for ensuring that my item has been sent accordingly. The customer service is awesome and they reply as soon as possible to my queries. I ordered for The staffpick no. 5 which consists of 4 badminton"