Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Nano Tubes 9990 racket is one of our bestselling Apacs badminton rackets and has returned again due to great demand.
| APACS Nano Tubes 9990 Specifications | |
| Frame Meterial: | Hi Modulus Graphite |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite + Nano Science |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85 +/- 1g 4U-G2 |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance: | 285 +/- 3mm (Even-balanced) |
| Color : | Black |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Hi-Tension Light Weight Head | For powerful continuous drive, excellent control and defense against smashes. |
| Control support Cap | The Control Support Cap provides 88% wider flat surface compared with an ordinary racket for better gripping, fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 1 (4U) |
| Max Tension | 30lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285 +/- 3mm (Even-balanced) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0 mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommets system; Hi-Tension Light Weight Head; Control support Cap; |
Delivery is fast, product is what stated on description. I did recommend this website to a few of my friends and they made purchases too. Although it's weird, me myself and my friends are Malaysians and we are buying racket from Malaysia being delivered to US. All in all, great service and gre ...READ MORE...»