Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Slayer 99 II Badminton Racket is designed for advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
| APACS Slayer 99 II Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Extreme Power Tech + High Speed Frame |
| Shaft Material: | 50T HM Graphite + Nano Tubes Technology |
| Flex: | Stiff (7.5) |
| Weight: | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | V - 33 lbs H - 36 lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
50T HMG Shaft Stiff and excellent energy transfer during impact. Aero-Dynamic design with low wind resistance. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Extreme Power Tech Frame Fast Hex X-Section Frame Shape with 3 Structural Reinforcement at 12, 4 and 8 O’clock to Enhance stability and power of the racket. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Extreme Power Tech + High Speed Frame |
| Shaft | 50T HM Graphite + Nano Tubes Technology |
| Flex | Stiff (7.5) |
| Weight | 88g +/- 2 (3U-G2) |
| Max Tension | V - 33 lbs H - 36 lbs |
| Length | 675mm +/- 1 |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isometric head frame; 50T HMG Shaft; High Speed Frame; Extreme Power Tech Frame |
I just bought a Fleet brand last time the z force II pink and black... They are really good for smashing and very light weight. So now I purchased another 5 the same racket. You cant feel any diff. From yonex brand. Also this company is so great they helped me and answer my questions... They have ...READ MORE...»