You save US$26.00 (30%)
The Apacs Stern 818 Badminton Racket was developed with the new "High Speed Frame" which increased the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
(* High Speed Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit)
- This Aero-Dynamic racket is designed to give you low wind resistance during smashes and swings and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
| Apacs Stern 818 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite + ULTRA PEF |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 2 (Measured 290mm) |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommet Systems This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Composite Frame System The racket frame produces multiple functions for the racket to perform, hence allows faster and easier handling of swings. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite + ULTRA PEF |
| Flex | Flexible |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/-2 (Measured 290mm) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | White Pink |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; 76 Grommet System; High Speed Frame; Composite Frame System; |
Fast shipment. Everything arrived in good shape. I'm new to badminton but friends I play with who are experienced players for many years say I got a great deal. These rackets should serve my needs for many years to come. Thank you Badminton Bay."
Paul Uyeda , US






