You save US$26.00 (30%)
Apacs Stern 838 comes with Slim Aero combined with Box shape design that reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability.
| Apacs Stern 838 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommet Systems This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
Slim Aero Box Head Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Black Yellow |
| Special Features | Isometric Head Frame; Slim Aero Box Head; 76 Grommet System; Reinforced Structure Frame |
when i recommend this place to many people since its from Malaysia, they were skeptical and are willing to shop somewhere else than here so if you are one of them reading this i would say based on my 5+ times shopping with badminton bay- they are legitimate seller and provided with very good serv ...READ MORE...»
sri , tallahassee, US






