Apacs Stern 899 badminton racket is Strenghtened at 10, 2 and 6 o'clock area of the head, it is designed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling.
| Apacs Stern 899 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Triple Speed + Aero Box |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite + Bio Inner Cone |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 295mm +/-3 (Measured 290mm) |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommet Systems This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
Aero Box Frame Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
Triple Speed System Frame Strenghten at 10, 2 and 6 o'clock area of the head the racquet designed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Triple Speed + Aero Box |
| Shaft | High Modulus Graphite + Bio Inner Cone |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 295mm +/-3 (Measured 290mm) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Black Yellow |
| Special Features | Isometric Head Frame; Aero Box Frame; Triple Speed System; Reinforced Structure Frame; 76 Grommet System |
Made a couple of changes on my order and Mike was more than happy to accommodate my request. Receive the racket on time and it was strung according to my specs. Packaging was nice and secure. Was very with my experience so went ahead and order another racket from them."
Joone , San Francisco, CA








