Brand: Apacs
Product Code: Tantrum 500 Intl II 3U
Reward Points: 140
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
Product Code: Tantrum 500 Intl II 3U
Reward Points: 140
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
US$153.90
The Apacs Tantrum 500 International II Badminton Racket is designed for advanced player and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
- Apacs Tantrum 500 International II is designed for attacking / offensive players.
- The racket has a built-in Graphite T-Throat that:
- Minimize racket torsion
- Maximise Frame and Shaft Stability
- Enhanced attacking power
- Increase shuttlecock velocity
- Improve accuracy of shuttle direction
- The EVA Foam Construction at the racket head
- Absorb Vibration
- Strengthen the frame
- Solid and Comfortable Feels
- The Japan Toray Hi-Modulous Graphite Frame is much stronger and Maximum Tension can go up to 38lbs.
- It provide a super stable frame during the powerful smash.
- It’s a racket with head heavy frame (for attacking purpose). It provides the power to smash hard plus good control and to defend smashes.
- Playing Style: Offensive 70%; Defensive 30%
| APACS Tantrum 500 International II Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Aero-Box Frame +Nano Technology |
| Shaft Material: | 50T High Modulus Graphite + Nano Technology |
| Flex: | Medium Stiff |
| Weight: | 86g +/- 2 (3U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 76 |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Slim Shaft + 50T HMG Medium Stiff and excellent energy transfer during impact. Aero-Dynamic design with low wind resistance. |
|
EVA Foam Construction Improved overall racket stability, comfort and feel. |
|
Build-In Graphite T-Throat Enhance stability and power of the racket. |
|
Aero Box Frame Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Aero-Box Frame +Nano Technology |
| Shaft | 50T High Modulus Graphite + Nano Technology |
| Flex | Medium Stiff |
| Weight | 86g +/- 2 (3U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Special Features | Isomectric head frame; Slim Shaft + 50T HMG; EVA Foam Construction; Aero Box Frame; Build-In Graphite T-Throat |
What People Are Saying...
APACS 2 in 1 deal
I am from Australia , I bought a combo racket , one of the racket damaged , I called Mike in Badmintonbay for a repair and they have even gone beyond and decided to supply a new one . What more can you ask for as a customer , that just shows the customer first approach and commitment"
Krishnaprasad Kittu , Sydney




















