Product Code: Terrific 138 II Black Yellow
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
Latest Apacs Terrific 138 II Series Badminton Racket is built with slim aero head frame that helps reduce air resistance for instant speed and quick maneuverability.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
- Apacs Terrific 138 II is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Terrific 138 II Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Shaft Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Colour | Black/Yellow |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommets system This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
Slim Aero Box Frame Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite |
| Shaft | 24T Japan HM Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 84g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.2mm |
| Color | Black Yellow |
| Special Features | Isomectric head frame; 76 Grommet Systems; Reinforced Structure Frame; Slim Aero Box Frame |
I'm extremely satisfied with the perchase. Great customer service and fast shipping. It is hard to find a place to buy Yonex DG rackets here in Chicago. About the racket, overall it is great. Even though it says 3U ( 85-89 g), with the grip, the racket weigh at 94.5 g, wich is technically 2 ...READ MORE...»
Pathum Weerawarna , US









