Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Apacs Terrific 168 II Series Badminton Racket has a feature called the Power Muscle that seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction.
| Apacs Terrific 168 II Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Power Muscle |
| Shaft Material: | 24T Japan HM Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 |
| Colour | White |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Aero Box Frame Combines solid hitting feel and quick swing. |
|
Power Muscle Frame Muscle Power seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. The construction creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Power Muscle |
| Shaft | 24T Japan HM Graphite |
| Flex | Medium Flexible (9.0) |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.6mm |
| Color | White |
| Special Features | Isomectric head frame; Aero Box Frame; Reinforced Structure Frame; Power Muscle Frame; |

Thank you badminton bay. Order arrive on time. Hoping for more order be made."