Apacs Terrific 218 II Badminton Racket is a fast racket. Designed with the Axe Shape Frame, it is Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive power.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
- Apacs Terrific 218 II is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Terrific 218 II Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Color | Blue |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommet System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 38lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Blue |
| Special Features | Isometric head frame; Reinforced Structure Frame; High Speed Frame; 76 Grommet System |
I am very pleased with my 2 purchases recently placed to Badminton Bay. The quality of the merchandises matches the descriptions. One thing that I would like to see in the future is free shipping if purchase exceeds certain amount."
Quang Le , Fremont, CA. USA








