You save US$19.96 (40%)
The Apacs Terrific 268 II Badminton Racket is built with the inner muscle frame that provides more stability and increases the sweet spot of the inner frame.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect. It is a high speed racket with its high speed aerodynamic hexagon shape designed frame.
- Apacs Terrific 268 II is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Terrific 268 II Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Inner Muscle Frame + High Speed Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (9.0) |
| Weight: | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 72 |
| Color | White |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Inner Muscle Frame |
|
High Speed Frame The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
|
Reinforced structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Inner Muscle Frame + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (9.0) |
| Weight | 84g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | White |
| Special Features | Isometric head frame; Inner Muscle Power; High Speed Frame; Reinforced Structure Frame |
I have purchased 4 rackets and various bits of clothing. I have been very impressed with the quality of all products.I have also got all goods purchased within a week of ordering. (fantastic).
A very satisfied customer"
Lloyd A. , Australia










