Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Virtuoso 10 is a light and fast racket. Axe Shape Frame design of this racket makes it Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive power.
| Apacs Virtuoso 10 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (9.5) |
| Weight: | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Length: | 670mm +/- 2 |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Yellow/White |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 77g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| Axe Shape Frame | The Axe Shape Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag and torsion on the frame during straight on swing or hit.
Resulting in a fast swing-through, control and the quicker maneuverability. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (9.5) |
| Weight | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 670mm +/- 2 |
| Balance Point | 295mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Color | Yellow/White |
| Special Features | Isomectric head frame Light Weight Axe Shape Frame Reinforced Structure Frame |
I was looking for a new badminton racket.. the guy recommened abroz.. i was sceptical in the beginning BUT!!! thanks a million for recommendation !!! My smashing is more powerfull than ever.. very good control on the net. Thank you for making me a very satisfied customer. For sure i will drop by ...READ MORE...»