Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Virtuoso 20 is a light and fast racket. Axe Shape Frame design of this racket makes it Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive power.
| Apacs Virtuoso 20 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (9.0) |
| Weight: | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Length: | 670mm +/- 2 |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 72 holes |
| Color: | Dark Grey |
| Special Features |
| Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight At 77g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| Axe Shape Frame The Axe Shape Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag and torsion on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through, control and the quicker maneuverability. |
| Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Inner Muscle Frame This design provides more stability and increases the sweet spot of the inner frame. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (9.0) |
| Weight | 77g +/- 1 (6U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 670mm +/- 2 |
| Balance Point | 305mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 holes |
| Color | Dark Grey |
| Special Features | Isomectric head frame Light Weight Axe Shape Frame Reinforced Structure Frame Inner Muscle Frame |
Receive my racquets in good condition. Not only fast shipping but also receive additional gifts. Would highly recommend my friends to your site as it's safe, fast and gives us full description on the items to purchase. Thank you."