Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Virtuoso 68 is a light and fast racket. Axe Shape Frame design of this racket makes it Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive power.
| Apacs Virtuoso 68 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (10) |
| Weight: | 79g +/- 1 (6U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Lime Green |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 79g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| Axe Shape Frame | The Axe Shape Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag and torsion on the frame during straight on swing or hit.
Resulting in a fast swing-through, control and the quicker maneuverability. |
| New 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (10.0) |
| Weight | 79g +/- 1 (6U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Lime Green |
| Special Features | Isomectric head frame; Light Weight; Axe Shape Frame Reinforced Structure Frame; New Grommet System |
My original purchase was misplaced by the courier. Informed Mike, he was with me all the way, to the extend of sending me the replacement. Every step he was in contact. Outstanding service. BadmintonBay, my preferred vendor. It should be yours as well. Mike, thanks a million."