Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Apacs Virtuoso 68 is a light and fast racket. Axe Shape Frame design of this racket makes it Extremely Fast for continuous drive shot and with explosive power.
| Apacs Virtuoso 68 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible (10) |
| Weight: | 79g +/- 1 (6U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 35lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Blue |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Light Weight | At 79g (6U) this light weight racket will enable you to move quickly and deliver fast swing to surprise your opponent. |
| Axe Shape Frame | The Axe Shape Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag and torsion on the frame during straight on swing or hit.
Resulting in a fast swing-through, control and the quicker maneuverability. |
| New 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Reinforced Structure Frame | The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Axe Shape Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible (10.0) |
| Weight | 79g +/- 1 (6U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Navy Blue |
| Special Features | Isomectric head frame; Light Weight; Axe Shape Frame Reinforced Structure Frame; New Grommet System; |
I ordered a Yonex Duora-77 LCW Blue/orange Edition Badminton Racquet from them on 2/27/17. The customer service was very helpful and knowledgeable. They also have a Whats-app number and they are very prompt in response. Being living in The United-States, I would confidently say, I have not experi ...READ MORE...»