You save US$53.20 (31%)
*Buy this racket and get a Flex Power Badminton Racket absolutely FREE!
The Apacs Virtuoso INT Badminton Racket is designed for beginner to intermediate players and is made from high-end material to boost performance as well as durability.
- This racket is great for smashing as it has the built-in graphite T-throat to enhance stability and power of the racket after any execution of smashes.
- Extra Slim Shaft is more aerodynamic and reduces air resistance making your shot stronger and more intense shot.
- The racket is a flexible racket that will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
| APACS Virtuoso INT Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japan HM Graphite |
| Shaft Material: | 40T Japan HM Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 38 lbs |
| Balance: | 290mm +/-3 (Slightly Head Heavy) |
| Grommets: | 76 |
| Color: | Black/Gold |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Slim Aero Box Head Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. |
|
Built-n Graphite T-Throat Enhance stability and power of the racket. |
|
Extra Slim Shaft Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
|
Zig Zag 76 Grommets This increases the racket sweet-spot tension and reduce the likelyhood of the string tension loosing its strength, which will improve and maintain the consistency of Power and Control. And the 76 single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan HM Graphite |
| Shaft | 40T Japan HM Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 38 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 290mm +/-3 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Black/Gold |
| Special Features | Isometric head frame; Slim Aero Box Head; Built-n Graphite T-Throat; Extra Slim Shaft; Zig Zag 76 Grommets |

I purchased four rackets from badminton bay. I found some issue with strings, but badminton bay customer care resolved that issue in very ...READ MORE...»
Dhiraj ,










