Apacs Ziggler 565 badminton racket is built with Heavy Impact Frame that allows you to smash with instant power. Strengthened at 10, 2 and 6 o'clock area of the head the racquet structure at the top of the frame allows the head to bend in a very controlled way and hold shuttles on the string bed for longer.
- The thin frame sides then allow the frame to flex more and transfer more energy to the shuttle. This combination allows you to smash with instant power.
- Compact Triple Speed System Frame designed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Extra Slim Shaft 6.5mm creates faster, stronger and more intense shot.
- Designed with Compact Frame, which increases the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Apacs Ziggler 565 Specifications | |
| Frame Material: | 24T Japan HM Graphite + Triple Speed + Compact |
| Shaft Material: | 30T Japan HM Graphite + Slim Shaft 6.5mm |
| Flex: | Medium (8.5) |
| Weight: | 86g +/- 3 (4U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 3 |
| Max Tension: | 38lbs |
| Balance: | 285mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 |
| Color: | Black/Red |
| Special Features |
|
Isometric head frame |
|
76 Grommet Systems |
|
Reinforced Structure Frame |
|
Triple Speed System Frame Strengthen at 10, 2 and 6 o'clock area of the head the racquet designed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
| Compact Frame Designed with Compact Frame, which increases the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control. Provides fast swing and head-heavy balance. The frame has been made smaller to maintain the fast swing demanded by advanced players. By reducing the drag caused by air resistance, the head-heavy feeling is reduced and racquet handling speed is increased. |
|
Ultra Slim Shaft 6.5mm |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 24T Japan HM Graphite + Triple Speed System + Compact Frame |
| Shaft | 30T Japan HM Graphite + Slim Shaft 6.5mm |
| Flex | Medium (8.5) |
| Weight | 86g +/- 3 (4U-G2) |
| Max Tension | 38lbs |
| Length | 672mm +/- 3 |
| Balance Point | 285mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.5mm |
| Color | Black/Red |
| Special Features | Isometric Head Frame; 76 Grommet Systems; Reinforced Structure Frame; Compact Frame; Triple Speed System Frame; Extra Slim Shaft 6.5mm; |
Overall I had a pleasant shopping experience with Badminton Bay. Their selection is vast, at reasonable prices. Shipping was fast, considering I live in the US. Very responsive and helpful customer service. I thoroughly enjoyed their combo racket deals. Would definitely shop with them again."
Xiao , Los Angeles, CA







