Felet TJ Explosive Force rackets are made with Felet's very own sling shot frame design that provides superior stability and explosive power during intense games. This racket is suitable for players who want fast execution of swing both at net fronts as well as back courts.
- The High Speed Frame design of this racket makes it fast for continuous drive shot and with great stability and control. The racket was developed with the new "High Speed Frame" which increased the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
(* High Speed Frame design is an aerodynamic shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit)
- The racket is of medium flex and will deliver more power as it will have a kind of sling shot effect. It is well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
- This racket is suitable for beginner to intermediate players.
Felet, formerly known as Fleet continues to strive for excellence in producing high quality badminton rackets.
| Felet TJ Explosive Force Frame Specifications | |
| Frame Material: | 30T Japan High Modulus Graphite + FELET Signature Sling Shot Frame |
| Shaft Material: | 7.0 Hyper Power Nano Tube |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 83g +/- 3 (4U-G1) |
| Length: | 675mm +/- 3 |
| Max Tension: | 36 lbs |
| Balance: | 285mm +/- 5 (Even Balance) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Matte Black/Blue/Red |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
FELET Signature Sling Shot T-Joint Design
|
|
|
High Speed Aero Dynamic Frame |
|
| 76 Grommets System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T Japan High Modulus Graphite + FELET Signature Sling Shot Frame |
| Shaft | 7.0 Hyper Power Nano Tube |
| Flex | Medium |
| Weight | 83g +/- 3 (4U-G1) |
| Max Tension | 36 lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 285mm +/- 5 (Even Balance) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Matte Black/Blue/Red |
| Special Features | Isometric Head Frame; FELET Signature Sling Shot T-Joint Design; High Speed Aero Dynamic Frame; 76 Grommets System |
I have to hand it to these guys. Delivered from Malaysia to USA in 2 days and strung nicely with my choice of tension. I didn't pick the color of strings/grips, but that's ok, they had pretty good taste and picked colors that went well with my APACS racket choices. Haven't played with them yet, b ...READ MORE...»
Jason , San Francisco









