- Fischer Pro NO 1 FT 83 Badminton Racket is designed with air carbon which is material tested and approved by the aerospace industry. The space age material guarantees 100% reliability with minimum weight.
- This racket is designed for beginner to intermediate players.
- With its light body and head heavy, this racket enables you to execute smashes with better control and more power.
| Fischer Pro NO. 1 FT83 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Black Granite |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 83g +/- 2 (4U-G6) |
| Length: | 675mm +/- 1 |
| Max Tension: | 28lbs |
| Balance Point: | 300mm +/-2 (Head Heavy) |
| Grommet: | 72 |
| Colour: | Royal Blue (Chrome) |
| Special Features |
|
Isometric Head Frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Magnetic Speed The Magnetic Speed System from Fischer - chosen by Time Magazine as 'the most amazing invention', gives the racket outstanding aceleration thanks to the repulsive power of unipolar magnets. |
|
Air Carbon
|
|
Aero Frame Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Black Granite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 83g +/- 2 (4U-G6) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm +/- 1 |
| Balance Point | 300mm +/-2 (Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Royal Blue (Chrome) |
| Special Features | Isometric Head Frame; Magnetic Speed; Air Carbon; Aero Frame; |
I recently purchased a badminton racket and shoes from Badminton Bay and am pleased to report that the materials received were as offered and delivered on a very speedy basis. I will be making Badminton Bay my source for future purchases and encourage other badminton players to do the same."
Ron Fenn , T or C, NM USA







