Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Fischer - Tour X-Tralite 700 Black Badminton Racket is built with Muscle Power feature that seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. was developed with Air Carbon material which guarantees 100% reliability with minimum weight.
The construction of muscle power in this racket creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. Gives high repulsion power and sharp shots.This racket is designed for beginner to intermediate players.
| Fischer Tour X-Tralite 700 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Muscle Power |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2(4U) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: | 28lbs |
| Balance Point: | 290mm +/-2 (Slight Head Heavy) |
| Grommet: | 72 |
| Colour: | Black (Also available in Yellow) |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Muscle Power | Muscle Power seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. The construction creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. Gives high repulsion power and sharp shots. |
| Aero Box Frame |
Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Muscle Power |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 85g +/- 2 (4U) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/-2 (Slight Head Heavy) |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Black |
| Special Features | Isometric head frame; Muscle Power; Aero Box Frame |
I bought these racquets for my 2 sons to play. These racquets weighed with 6u and they enjoy playing with it. It's light enough for a 7 year old to hit comfortably. Seller is quick with responding to the purchase and with super speedy delivery. Love it and will look into other products in this si ...READ MORE...»