Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Fischer Xtra-Lite 78 Oversize Badminton Racket is a light weight racket and was developed with Air Carbon material which guarantees 100% reliability with minimum weight. This racket is designed for beginner to intermediate players.
| Fischer Xtra-Lite 78 Oversize Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 78g +/- 3 (5U) |
| Length: | 675mm +/- 1 |
| Max Tension: | 26lbs |
| Balance Point: | 310mm +/- 3 (Head Heavy) |
| Grommet: | 84 |
| Colour: | Glitter Black Red |
| Special Features | ||
| Air Carbon | Material tested and approved by the aerospace industry. The space age material guarantees 100% reliability with minimum weight. | |
| Over size head | This will make the Sweet Spot bigger by 20% as compare to conventional frame, therefore more Power and Control. | |
| Slim Aero Head | Slim and rounded edge design reduces air resistance. Resulting in instant Speed and quick maneuverability. | |
| Fischer Stability System | The Fischer Stability System gives the sides of the racket face greater stability. This means that maximum ball control, even in the case of off-centre hits. Directional control of the ball is enhanced in all situations. | |
| Wave System | Wave System gives 20% more frame strenth vs conventional rackets. | |
| Taper Shaft | A unique shaft construction which tapers down from 7.5mm diameter at the top of the cap to 6.8mm at the T-Joint. This design raises the flex point of the shaft higher up towards the head, it gives the racquet greater power and a more precise shot. | |
| Super Light Weight | The Super Light Weight body creates an extremely fast racket and is developed to suit players who want more speed, fast swing-through and the quicker maneuverability. | |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 78g +/- 3 (5U) |
| Max Tension | 26 lbs |
| Length | 675mm +/-1 |
| Balance Point | 310mm +/- 3 |
| Grommets | 84 |
| Shaft Diameter | 7.1mm |
| Color | Glitter Black Red |
| Special Features | Air Carbon; Taper Shaft; Oversize head; Wave System; Fischer Stability System; Slim Aero Head Super Light weight |
I will give 5 stars, had a very good experience.