You save US$13.70 (25%)
The Fleet ArmexTD badminton racket has similar look as the Yonex Astrox 88D Red racket.
This badminton racket is built with aero-box frame. Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing.
- Combined with light-weight feature, you can surprise your opponent with this racket as it'll help you to move quickly and deliver fast swing.
- The racket is of medium flex racket and will deliver more power as it will have a kind of sling shot effect.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
- This racket is suitable for beginner to intermediate players.
| Fleet ArmexTD 89 Frame Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: |
35 lbs * please refer below for string tension guide |
| Balance: | 282mm +/- 3 (Even Balanced) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Red |
Below are recommended string tension guideline:
Click HERE for further reading on string tension
Beginners: 19-21 lbs
Intermediate: 22-24 lbs
Advanced: 25-27 lbs
Professional: 28 lbs
| Special Features | |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
|
|
Aero-box Frame Aero design decreases air resistance and combining box shape to get solid structure, creates a solid hitting feel and quick swing. |
|
|
76 Grommets system This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 35lbs |
| Length | 675mm +/- 3 |
| Balance Point | 282mm +/- 3 |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 7.2 mm |
| Color | Red |
| Special Features | Isometric head frame; Reinforced Structure Frame; 76 Grommets system; Aero-Box Frame; |
Ordered 16 rackets, with Apac Stern 90 and Apac Force II, with multiple string and tension. Each specification were handled very well, very happy with the purchase. The quality of the rackets are excellent. The packaging and delivery was excellent. All communication very professional. Definitely ...READ MORE...»
Hiran Nair , Philadelphia













