You save US$21.96 (40%)
The Fleet Nano FT Force is a fast badminton racket and is designed for beginner to intermediate players.
- Fleet Nano FT Force has Slim Aero combined with Box shape design to reduce air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing, resulting in instant speed and quick maneuverability.
- Its slim shaft is made from cutting edge nano carbon technology which is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. This feature offers better agility handling and comfortable feel for its player.
- It provides the power to smash hard plus good control and to defend smashes.
| Fleet Nano FT Force Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Slim shaft |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
28 lbs |
| Balance: | 285mm +/- 2 (Even-balanced) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Gold/Red/Black |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Reinforced Structure Frame |
|
|
Slim Shaft |
|
| Hexagon Throat The unique hexagon throat boosts the function of built-in T-Throat Graphite by up to two times, reduces air resistance to provide consistent and stable shots and minimizes racket torsion at the same time maximizes frame and shaft stability. It also helps to improve shuttlecock's velocity and accuracy of its direction. |
|
|
76 Grommets System |
|
| Slim Aero Box Frame Slim Aero combined with Box shape design reduces air resistance, creates a solid hitting feel and quick swing. Resulting in instant speed and quick maneuverability. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Slim shaft |
| Shaft | Hi-Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 285mm +/- 2 (Even-balanced) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 6.8 mm |
| Color | Gold/Red/Black |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Slim Shaft; Hexagon Throat; 76 Grommets System; Slim Aero Box Frame; |
I loved the first three rackets I bought from Badmintonbay so much that I decided to buy more. (Believe it or not, the Asgardias were TOO light for me - so I gave one as a gift to a young player, and I'm keeping the others as spares). A friend suggested I buy the Edgesaber, so I plonked three int ...READ MORE...»
Ross , Orlando








