Product Code: Fleet Offence Defence 10 Orange Green (Black)
Availability: NO STOCKContact Us to Pre-Order
The Fleet Offence Defence 10 badminton racket single-handedly owns 2 powerful features that enables its players utilising both forehands and backhands in a single racket. Built one side with Aero + Box Frame that executes with more power while the other with Aerodynamic feature helps in higher repulsion.
| Fleet Offence Defence 10 Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: |
35 lbs |
| Balance: | 283mm +/- 2 (Even-balanced) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Orange/Green/Black |
| Special Features | |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
|
Reinforced Structure Frame The new material is adopted in the frame in order to make the frame Ultra high Strength & Stiffness. As a result it can handle string tension of up to 35lbs. |
|
|
Aero + Box Frame Box shape realizes and creates a strong, solid and stable hitting feel on impact while Aero shape provides reduced resistance and quick swing. |
|
|
76 Grommets System This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite |
| Shaft | Hi-Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G2) |
| Max Tension | 35 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 283mm +/- 2 (Even-balanced) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 7.2mm |
| Color | Orange/Green/Black |
| Special Features | Isometric Head Frame; Reinforced Structure Frame; Aero + Box Frame; 76 Grommets System; |
Awesome I love the rackets and I'm planning to get another one plus I'm encouraging my players to visit ur website and personally I'm getting orders on my own to get free shipping... hopefully soon I cld get good rates or free shipping deal"
Divo , San Francisco
















