Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
Flex Power Assassin 80 is an affordably priced badminton racket that cleverly delivers exceptional performance. Despite its price, the racket excels through the following features.
| Flex Power Assassin 80 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: |
High Modulus Graphite + Hexagon Throat |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 81g +/- 2 (5U-G2) |
| Length: | 672mm +/- 2 |
| Max Tension: | 33lbs |
| Balance: | 290mm +/- 3 |
| Grommets: | 76 holes |
| Color: | Purple Pink Matte |
| Special Features | |
| Slim Shaft | Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, ultra-tough, aerodynamic shaft, created for a faster, stronger and more intense shot. |
| High Speed Frame | Aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and quicker maneuverability. |
| Hexagon Throat | The unique hexagon throat boosts the function of built-in T-Throat Graphite by up to two times, reduces air resistance to provide consistent and stable shots and minimizes racket torsion at the same time maximizes frame and shaft stability. It also helps to improve shuttlecock's velocity and accuracy of its direction. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite + Hexagon Throat |
| Flex | Flexible |
| Weight | 81g +/- 2 (5U-G2) |
| Max Tension | 33lbs |
| Length | 672mm +/- 2 |
| Balance Point | 290mm +/- 3 |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 6.9mm |
| Color | Purple Pink Matte |
| Special Features | Slim Shaft ; High Speed Frame; Hexagon Throat; 76 Grommets system; |
My backhand improved quite a bit using the new APACs and being left-handed, that is absolutely essential to gain. The Virtusso gaves me the extra power I need to hit with backhand and I love it. so far the buying experience was very good and even my friends in Sydney are asking for them."