You save US$33.00 (30%)
Introducing the latest addition to Maxx's lineup, the fun and vibrant limited edition Maxxaholic badminton racket. Together with the unique series Maxximania, these rackets are engineered to deliver lightning-quick shots and designed for dominance in high-speed rallies, this racket is your key to superior performance on the court.
Utilizing Maxx's cutting-edge technology, the Maxxaholic features a frame meticulously crafted to minimize air resistance. It is designed to give you faster sharper smashes and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
- The racket was developed with the new "Triple Speed System Frame" which combines exceptional power and great handling, and overall improve execution with Power and more Control.
- Designed with Compact Frame, which increases the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- Extra Slim Shaft at 6.7mm is more aerodynamic and reduces air resistance making your shot stronger and more intense shot.
Try Maxxaholic for an efficient playing experience. This badminton racket is good companion for beginner to intermediate players.
| Maxx Maxxaholic Specifications | |
| Frame Material: |
30T High Modulus Graphite + Power & Agility frame + Compact Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight: | 82g +/- 3 (4U-G6) |
| Length: | 675mm +/- 2 |
| Max Tension: |
32 lbs |
| Balance: | 300mm +/-5 (Head heavy) (Measured 295mm) |
| Grommet: | 76 Holes |
| Color: | Orange |
| Special Features | |
|
Isometric head frame |
|
|
Power & Agility with Triple Speed Frame |
|
|
Compact Frame |
|
|
Extra Slim Shaft (6.7mm) |
|
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | 30T High Modulus Graphite + Power & Agility frame + Compact Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Medium (8.7 +/- 0.2) |
| Weight | 82g +/- 2 (4U-G6) |
| Max Tension | 32lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | 300mm +/-5 (Head heavy) (Measured 295mm) |
| Grommets | 76 Holes |
| Shaft Diameter | 6.7mm |
| Color | Orange |
| Special Features | Isometric head frame; Reinforced Structure Frame; Aerodynamic Frame; 76 Grommets System |
Delivery is fast, product is what stated on description. I did recommend this website to a few of my friends and they made purchases too. Although it's weird, me myself and my friends are Malaysians and we are buying racket from Malaysia being delivered to US. All in all, great service and gre ...READ MORE...»
Tengsong Ng , United States























