The Power Max T-Force badminton racket is designed to give you faster sharper smashes and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
- The racket was developed with the new "Triple Speed System Frame" which combines exceptional power and great handling, and overall improve execution with Power and more Control.
- Designed with Compact Frame, which increases the Speed in the swing, and overall improve execution with Power and more Control.
- Slim Shaft is more aerodynamic and reduces air resistance making your shot stronger and more intense shot.
- The racket is a medium flex racket that will deliver more power even for beginners, as it will have a kind of sling shot effect.
- The Power Max T-Force is fast racket and is developed to suit power based players who want more control or those seeking to produce instant power for smashes.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Power Max T-Force Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite, Triple Speed System, Aero+Box, Compact Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite, Slim Shaft |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 80g +/-2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/-2 |
| Max Tension: | 28lbs |
| Balance: | Measured 310mm +/- 2 (Head Heavy) |
| Grommet: | 76 |
| Special Features |
|
Isomectric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
76 Grommets system This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
|
Hi Modulus Graphite The HMG is adopted in both sides of the frame in order to give strength and perseverance and to produce a high repulsion power. |
|
Triple Speed System Frame The Triple Speed System is developed to achieve the combination of heavy smashes and speedy racquet handling. Resulting in instant power during smash and making a full swing easy during short range rallies. |
|
Compact Frame Provides fast swing and head-heavy balance. The frame has been made smaller to maintain the fast swing demanded by advanced players. By reducing the drag caused by air resistance, the head-heavy feeling is reduced and racquet handling speed is increased. |
|
Slim Shaft Cutting edge nano carbon technology is used to produce an ultra-thin, aerodynamic shaft, created for a stronger and more intense shot. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite, Triple Speed System, Aero+Box, Compact Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite, Slim Shaft |
| Flex | Medium |
| Weight | 80g +/-2 (4U-G2) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm +/- 2 |
| Balance Point | Measured 310mm +/- 2 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 |
| Shaft Diameter | 6.8mm |
| Color | Black |
| Special Features | ISO Head; Hi Modulus Graphite; Triple Speed Frame System; New Grommet System; Aero+Box Frame; Compact Frame; Slim Shaft; |
The best site for badminton racquets! Order came a way earlier than the estimated date. They have a very fast service and the updates on the status of your purchase is really comforting! Hats off to the company! Will definitely recommend to my friends! Thanks for the free socks! :)"
Paul Dominic , Dubai






