Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The Power Max T-Force II Frame is designed for greater head speed and maximum repulsion. awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| Power Max T-Force II 4U Specifications | |
| Frame Material: | Hi Modulus Graphite + Aero Frame |
| Shaft Material: | Hi Modulus Graphite |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 82g +/-2 (4U-G2) |
| Length: | 675mm +/-4 |
| Max Tension: | 28lbs |
| Balance: | Measured 315mm +/-3 (Head Heavy) |
| Grommet: | 76 |
| Special Features | |
| Isomectric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| 76 Grommets system | This single-pass grommet holes construction provides more grommet holes, creating a high-performance stringing pattern that puts 7% more durability. |
| Aero Frame |
Decreases air resistance and realizes a quicker swing. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | Hi Modulus Graphite + Aero Frame |
| Shaft | Hi Modulus Graphite |
| Flex | Medium |
| Weight | Measured 78g +/-2 (4U-G2) |
| Max Tension | 28 lbs |
| Length | 675mm +/-4 |
| Balance Point | Measured 305mm +/-3 (Head Heavy) |
| Grommets | 76 holes |
| Shaft Diameter | 6.9mm |
| Special Features | Isomectric head frame; Aero Frame; 76 Grommets system |
I bought 3 Apacs Feather weight XS from BadmintonBay and I not only loved them, but I got 3 for the price of 2 with free, nice strings and grips. I needed them by Saturday and ordered them Wednesday (I'm based in the US) with regular shipping and it got here by Friday. They're quick, responsive, ...READ MORE...»