Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
The RSL Aero 66 badminton racket is designed for beginner to advanced players.
| RSL Aero 66 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Wrinkle Free Technology + Power Muscle |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite + Anti Twist Technology |
| Flex: | Stiff |
| Weight: | 82g +/- 2 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance Point: | 298mm +/-2 |
| Grommet: | 72 |
| Colour: | Black/Yellow/Blue |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| Wrinkle Free Technology | Less material is used to achieve Super Strength, thus creating a well balanced racket with strong material in shaft and handle. Allow quicker racket movement. |
| Anti Twist Technology |
With the new Super High Modulus Multi-Layered Graphite, and the right amount of ingredient combination on RSL shaft creates Super Durability, Flex Power and Stop Shaft Twisting. |
| Poly-Matrix Carbon | This is a new technology to combine different layers of Structural Carbon and High Modulus Carbon together. It results in 19% more strength to our high tension frame. This means better power transfer and more accuracy during impact. |
| High Speed Frame | The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Power Muscle Frame | Muscle Power design at 9,12, 3 o'clock of frame seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. The construction creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. Gives high repulsion power and sharp shots. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Wrinkle-Free Technology + Power Muscle |
| Shaft | High Modulus Graphite + Anti Twist Technology |
| Flex | Stiff |
| Weight | 82g +/- 2 (4U-G5) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 298mm +/-2 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.0mm |
| Color | Black/Yellow/Blue |
| Special Features | Isometric Head Frame; Anti Twist Technology; Wrinkle Free Technology; Poly Matrix Technology; High Speed Frame; Power Muscle Frame |
Hi Eddie! Yes! My shopping experience at BadmintonBay was excellent! The racket I wanted was in stock, and strung with the selected strings and specific tensions. I ordered two rackets this time. I live in the USA, and the shipping fee was fair and rackets arrived a day ahead of schedule packed v ...READ MORE...»