Shopping Cart
Your shopping cart is empty!
You save US$18.00 (30%)
The RSL Aero 668 badminton racket is designed for beginner to advanced players.
| RSL Aero 668 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite |
| Flex: | Flexible |
| Weight: | 85g +/- 2 (4U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 30lbs |
| Balance Point: | 292mm +/-2 |
| Grommet: | 72 |
| Colour: | White/Orange/Black |
| Special Features | |
| Isometric head frame | Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
| High Speed Frame | The High Speed Frame design is an aerodynamic hexagon shape frame designed to reduce drag on the frame during straight on swing or hit. Resulting in a fast swing-through and the quicker maneuverability. |
| Anti Twist Technology |
With the new Super High Modulus Multi-Layered Graphite, and the right amount of ingredient combination on RSL shaft creates Super Durability, Flex Power and Stop Shaft Twisting. |
| Muscle Power System | Muscle Power @ 9, 12 and 3 o'clock of the frame seats the string on rounded archways that eliminate stress-load and fatigue through contact friction. The construction creates total unity of the string and frame through closer-and-tighter contact. Gives high repulsion power and sharp shots. |
| Wrinkle free technology | Less material is used to achieve Super Strength, thus creating a well balanced racket with strong material in shaft and handle. Allow quicker racket movement. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + High Speed Frame |
| Shaft | High Modulus Graphite |
| Flex | Flexible |
| Weight | 85g +/- 2 (4U-G5) |
| Max Tension | 30 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 292mm +/-2 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.3mm |
| Color | White/Orange/Black |
| Special Features | Isometric Head Frame; Anti Twist Technology; High Speed Frame; Muscle Power System; Wrinkle free technology |
Rackets arrived in under 5 days to the UK. The finish on these rackets is nice. I personally like a large grip and the free PU grip was a really useful extra. Great customer service from badminton bay via email and also WhatsApp. I think the WhatsApp contact is a really nice way of communicating ...READ MORE...»