The RSL M10 Heat 100 badminton racket is from RSL Millennium 10 Series. It is designed for beginner to advanced players.
- RSL M10 Heat 100 is designed to give you sharper smashes and at the same time let you enjoy the precise drop shot and netting play.
- The racket was developed with the Poly-Matrix Carbon, Wrinkle Free Technology and Anti-Twist Technology Shaft that increases racket's durability and overall improves execution with Power and more Control.
- This racket is very well balanced and awesome to play with, and with the price over performance, it gives you the best value for money.
| RSL M10 Heat 100 Specifications | |
| Frame Material: | High Modulus Graphite + Poly-Matrix Carbon |
| Shaft Material: | High Modulus Graphite + Anti-Twist Technology |
| Flex: | Medium |
| Weight: | 90g +/- 2(3U-G5) |
| Length: | 675mm |
| Max Tension: | 25lbs |
| Balance Point: | 285mm +/-2 |
| Grommet: | 72 |
| Colour: | Red |
| Special Features |
|
Isometric head frame Equalizes the length of main and cross strings in the stringbed, enlarging the sweet-spot for more consistent accuracy even on off-center hits. |
|
Poly-Matrix Carbon This is a new technology to combine different layers of Structural Carbon and High Modulus Carbon together. It results in 19% more strength to our high tension frame. This means better power transfer and more accuracy during impact. |
|
Anti-Twist Technology With the new Super High Modulus Multi-Layered Graphite, and the right amount of ingredient combination on RSL shaft creates Super Durability, Flex Power and Stop Shaft Twisting. |
|
Wrinkle-Free Technology Less material is used to achieve Super Strength, thus creating a well balanced racket with strong material in shaft and handle. Allow quicker racket movement. |
| Racket Specifications | |
|---|---|
| Frame | High Modulus Graphite + Poly-Matrix Carbon |
| Shaft | High Modulus Graphite + Anti-Twist Technology |
| Flex | Medium |
| Weight | 90g +/- 2(3U-G5) |
| Max Tension | 25 lbs |
| Length | 675mm |
| Balance Point | 285mm +/-2 |
| Grommets | 72 |
| Shaft Diameter | 7.6mm |
| Color | Red |
| Special Features | Isometric head frame; Poly-Matrix Carbon; Anti-Twist Technology; Wrinkle Free Technology |
Very pleased with the three racquets plus T Shirt purchased. Very, very reasonably priced, surprised with the prices, so much so that I intend to buy from badminton Bay again. Have also recommended it to friends. I was pointed towards the site via a personal recommendation and was not disappointe ...READ MORE...»
Anne Toledo , Waipahu




